تبلیغات
ماهی - اروانا
ماهی

اکواریوم نیاز زندگی امروز

ماهی اروانا از

 - شكل بدن : ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشه . به غذایی كه بهش میدن و محل نگهداریش باید توجه كنید . فضای محدود مانع از رشد ماهی میشه و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش پیدا میکنه . به طور كلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشه .
- فلسها : باید درخشنده باشن . نباید تیره و لك دار باشن . وجود نقاط قرمز بر روی فلسها عادی و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نیست !

- سبیل ها : باید به اندازه كافی بلند و مستقیم باشن و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشن . از خرید آروانا با سبیل های كنده و كوتاه شده یا شکسته خودداری كنید .

- باله ها : باید زیبا و صاف و گسترده باشن و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محكم باشه و هیچگونه پارگی در باله ها دیده نشه !

- چشمها : در حالت طبیعی به سطح آب نگاه می كنن و به دنبال غذاهای زنده هستن چون در طبیعت ، یكی از غذاهای اصلی آروانا رو پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشكیل میده. چشمهای سالم باید كاملن در مركز بوده و كدر و برآمده نباشن .

- دهان : لبها نباید خیلی برآمده باشه و فك پایین نباید شل باشه .

- سرپوش آبشش : باید صاف و عادی باشه و هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی اون وجود نداشته باشه .

- شكم : شكم نباید برآمدگی داشته باشه در غیر اینصورت ماهی دچار مشكلات معده ست .

- نحوه شنا كردن : ماهی باید بتونه بطور عادی شنا كنه و باله های خودشو كاملن باز كنه . سبیلكها باید صاف باشنن و ماهی نباید دائم بالا و پایین یا به صورت زاویه دار شنا كنه .

 با توجه به این نکات میتونید مطمئن باشین که پولتون رو دور نریختین و ماهی سالمی خریداری کردین .

 

 درهنگام خرید باید به یكسری نكات مهم توجه كنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.
تعدادی از این موارد عبارتند از :


رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شكل بدن : به میزان كافی پهن و طویل باشد و هر باله باید كامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و كاملاً شكل دار و بزرگ

سبیلكها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن


باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیك به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات باشد.

چشمها : در شكل و اندازه مناسب باشد، كدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : كاملاً بسته باشد و هیچكدام از فكها از آن یكی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یك خط در راستای فك باشد.

شكم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد.

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می كند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می كنیم :

رنگ :

مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است كه علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می كند. بنابراین اگر شكل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد.

شكل بدن :

ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی كه به آن می دهند و محل نگهداریش توجه كنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور كلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد.

غذای داده شده باید مغذی باشد و از غذاهای دریایی در رژیم غذایی آنها استفاده كنید. ماهی نباید به یك نوع غذا عادت كند و یا به مقدار زیادی غذا بخورد. غذادهی باید به خوبی كنترل گردد.


فلسها :

عامل ممایز كننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لك دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد.

بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فكر می كنند كه وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود كه ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشكل، اجسامی كه می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف كنید. دوره جایگزینی فلسها، 5-3 هفته طول می كشد.
در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باكتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیكی و شیمیایی آب را كنترل نمایید. اگر یك فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش كرده و آنرا بكنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد كرد.


سبیلكها :

باید به اندازه كافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلكهای كنده و كوتاه شده پرهیز كنید.


سبلیكها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟

در ابتدا باید بگویم كه فضای مخزن شما باید به میزان كافی وسیع باشد تا سبیلكها بتوانند به راحتی فعالیت كنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد كرده و مدام به اجسام آكواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

 


نوشته شده در شنبه 10 بهمن 1388 ساعت 06:19 ب.ظ توسط رامین موحدین نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت